2010. március 31., szerda

Facebook.com

A facebook szintén azok közé a weboldalak közé tartozik, melyek az előző bejegyzésemben megtalálható cikk szerint megváltoztatták a világot. Nagyon közismert oldaról van szó. Az iwiw-vel szemben ez sokkal nemzetközibb, rengeteg (gyakran számomra fölösleges) funkcióval. Sokszor a vicc vagy az érdekesség hív életre egy-egy új funkciót. Kapcsolatépítés (vagy szűkítés..:), levelezés, csetelés, társas- és egyéni játékok alkalmazására egyaránt használható fórum. Ismerőseimtől hallottam, hogy munkakeresésben is sokat segít a transzparens kapcsolati háló,illetve munkáltatók is gyakran fordulnak az ehhez hasonló oldalakhoz feltérképezni a jelentkezőket. Igazából mindenki úgy használja, amennyire igénye tartja, nincsenek kötelezettségek.

2010. március 29., hétfő

Weboldalak, melyek megváltoztatták a világot

Véleményem szerint maga az internet, egy új médium az, ami "megváltoztatta a világot".
Hogy most mely weboldalak emeljük ki, az már csak részletkérdés, bár kétségtelen, hogy a cikkben (http://techline.hu/it_vilag/20100317_tiz_forradalmi_weboldal.aspx) felsorolt oldalak mindegyike valamiféle újítást jelentett, vagy azt népszerűsített. Azokat, amelyek ma is aktívan működnek természetesen én is ismerem és ritkábban vagy gyakrabban használom is. A többi oldal már nem működik, de ahhoz hasonló oldalakkal szintén gyakran találkozom aktívan vagy passzívan. Meglepetést a Pandora nevű oldal okozott, mert ezt, és ehhez hasonló oldalt eddig nem ismertem.

2010. március 27., szombat

Digitális tananyagok - linkgyűjtemény

Elsőként a Sulinet digitális tudásbázisát ajánlom mindenkinek. Minden műveltségterület számos témájához találhatunk segédsezközöket az óratervtől, a tanulói és tanári információkón keresztül, a mozgó és állóképes kiegészítőkön át, a fogalomtárig. Jól megszerkeztett, praktikusan használható oldal, követhető, érthető jelekkel.

Cím: http://sdt.sulinet.hu

A következő link egy webáruház katalógusát takarja. Ha van forrása az iskolának, akkor a tanároknak éremes itt böngészniük. Hatalmas a kínálat a különböző szoftverek, DVD-k, CD-ROM-ok között. De autodidakta tanuláshoz is sok kiváló terméket találunk.

Cím: http://www.digitalistananyag.hu

A Nemzeti Tankönyvkiadó oldala a következő. Van néhány letölthető segédanyag, és válogathatunk az interaktív táblához való elektronikus anyagok között iskolatípusok, tantárgyak szerint. Hírek, közöktatással kapcsolatos információk és képzéslehetőségek is megjelennek az oldalon.

Cím: http://www.ntk.hu/digitalis_tananyagok

A Mozaik Kiadónál is találhatunk digitális tananyagokat:

http://www.mozaweb.hu/

Magyar szakos kollégáimnak ajánlom. Jó kis összefpglalás az anyanyelvi beszédkultúra (retorika) témájához kapcsolódóan.

Cím: http://www.okm.gov.hu/letolt/retorika/index.htm

Konkrétan a digitális táblához készített tananyagokat tartalmaznak a következő címek:

http://www.iskola.okostabla.hu/digitalis-tananyagok

interaktivtabla.lap.hu/

Interaktív tananyagok vásárlására nyílik lehetőség a következő oldalon:

http://www.mekka-digital.hu/mymekka/c_63_2a/Interaktiv-tananyag.html

2010. március 23., kedd

Tanulástervezés fogalomtérkép


Tantervfejlesztő képzés szemináriumi órájára készítettem.

2010. március 12., péntek

A tanár személye és szerepe

Diák, tanulás, tanár fogalmak alapvető asszociációs kapcsolatot alkotnak most is és így volt ez régebben is. Azonaban, hogy pontosan mit takar a három fogalom és milyen fajta összefüggés van-volt-lesz közöttük, az több körülménytől is függ.
Azt gondolom, hogy az intéményes (iskolai) tanulás meghatározó "kelléke" a tanár. A tanárnak nem központi, de nagyon fontos szerepe van az iskolai tanulás folyamatában. Kezdve attól, hogy felméri a diák képességeit és ismereteit; megszervezi és rendszerbe illeszti a diák tanulási folyamatát; értékelési rendszert dolgoz ki, ami alapján visszajelzést kapnak a tanulók (lehet ez egymástól is); tanulói közösséget szervez, támogat és koordinál; személyével felnőtt példát mutat; az adott társadalom (illetve oktatási program) által meghatározott értékeket képviseli stb. Napjainkban, az információáradat világában, amikor bárki gyakorlatilag bármilyen minőségű és mennyiségű információhoz juthat, nagyon is fontos, hogy legyen egy kalauz, aki segít eligazodni, aki ösvényeket mutat, aki segít megkülönböztetni, aki segít értékelni. Ez a tanár.

Lehet, hogy szerncsés vagyok, de nekem sok meghatározó tanárélményem van. Talán, ami közös a pozitív élményekben, az a tanárok diákok iránti őszintén nyitott, hiteles magatartása. Az ilyen tanároknál azt éreztem, hogy őket nem a tananyag érdekli, az csak egy közvetítő eszköz, hanem a mi személyünk, a mi tudásunk, a mi világunk. Mivel az ilyen tanárok nagyon figyeltek ránk, ezt éreztük, mi is figyeltünk rájuk, kinyíltunk, véleményt formáltunk, szavaztunk, lelkesedtünk. Ezáltal meg is könnyítettük a dolgukat, hiszen tudták merre és hogyan, milyen módszerrel kalauzoljanak minket a tudás birodalmában. Ha valaki lemeradt, megvártuk, vagy bevártuk később, míg a tanár segített neki.

Vajon segítheti-e az óravezetést több tanár?
Nagylésztámú osztályoknál, vagy kislétszámú, de nehezen kezelhető csoportoknál femerül a kérdés, hogy segítené-e a pedagógus munkáját egy másik szakember jelenléte. Megvallom én is sokat töprengtem ezen, mikor megkaptam első felzárkóztató osztályomat, melyet a magatartászavar és a hátrányos helyzetből fakadó súlyos szociális és képességbeli lemaradással külzdő diákok alkottak (és alkotnak ma is). Egy hasonló osztályban kollégáimnak lehetőségükben állt kipróbálni és egy éven keresztül alkalmazni a kéttanáros felállást. Azonban negatív eredményekről számoltak be, nem működött jól az óra. Mivel a pedagógus jelenléte, személye nagyon meghatározó a tanulás folyamata során, több tanár jelenléte megoszthatja a diákok figyelmét, koncentrációját. Minden ember és pedagógus más, más a tempója, hangvétele, stílusa, humora stb. A tanulási légkör kialakítása elengedhetetlen, és ami működne az egyik pedagógusnál, az nem biztos, hogy működik, ha jelen van egy másik és fordítva. Két tanár jelenléte csak akkor működhet eredményesen, ha jól összeszokott és együtt dolgozni tudó pedagógusokról van szó.

2010. március 9., kedd

2010. március 8., hétfő

Mindmeister

Nagyon izgalmas feladatra hív a http://www.mindmeister.com/ weboldal.
A program segítségével, nagyon kreatív gondolkodástérképek szerkeszhetők, és ahogy elnéztem a kínálatot, a digitális technika kihasználásával ez egy adott téma feldolgozásától kezdve a szakdolgozatíráson át bármire használható, ahol arra van szükség, hogy gondolatainkat rendszerekbe foglaljjuk, összekössük, folyamatosan kiegészítsük. Remek lehetőség, hogy a fejünkben meglévő tudásmozaikokat meg- illetve újrakonstruáljuk. Azon túl, hogy magát a gondolkodástérképet el lehetkészíteni, az egyes fogalmakhoz akármennyi kiegészítőszöveget írhatunk, azokat összeköthetjük újabbakkal stb. Szuper. Amint lesz több időm kipróbálom a programban rejlő lehetőségeket, és biztos vagyok benne, hogy nagy hasznomra lesz az elkövetkezendőkben!

2010. február 25., csütörtök

Beszélgetés Barabási Albert-Lászlóval

Örültem, hogy egyik kedvenc riporterem, Bethlen János műsorát nézhettem végig. Nagyon érdekes volt hallgatni, ahogy Barabási László beszédében keveredik az amerikai angol akcentus az "ízes" erdélyi beszéddel. Igazi polihisztorról van szó, aki erdélyi értelmiségi családban nőtt föl.
Bár hallottam a könyvéről, sajnos még nem olvastam. A világ legtöbb eleme valamilyen hálózatnak a része, mely meghatározható szabályok, törvényszerűségek szerint működő, ábrázolható, leírható rendszer. Ennek rövid bemutatását kísérli meg a műsor különös tekintettel a világhálóra illetve az internetre, hasonlóan a Mindentudás Egyeteméhez közérthető stílusban, jó példákkal, színes illusztrációkkal. Az iwiw jutott a műsor során sokszor eszembe, ami pontosan leképezi és láthatóvá teszi az emberi kapcsolatokat, kapcsolatrendszereket, hálózatokat.

2010. február 22., hétfő

kezdő sorok

Ha blog, akkor szakdolgozatom.
Magyar szakos szakdolgozatom egyik központi témájául a blogot (mint napjaink új kommunikációs formája, műfaja) választottam, illetve azt vizsgáltam, hogyan értelmezi újjá a napló műfajt. Mit is jelent naplót írni (ki?, miért?, kinek?, minek?). Vajon csak a blog készül nyilvános céllal vagy netán a hagyományos naplók is....?

Most induló blogomban a Digitális tananyagfejlesztés kurzushoz kapcsolódó szakmai kérdések és válaszok, reflexiók rögzítése lesz a cél.